Djuröbron "Svartfotsvraket"


Län: Stockholms län
Fler dykplatser i Stockholm
Dyktyp: VRAKDYK
Båt krävs: Nej
Maxdjup: 16
Svårighetsgrad: LÄTT
Djuröbron

Vägbeskrivning

Kör mot djurö tills avfarten mot Stavsnäs kommer. ( Precis innan Djuröbron ) Sväng höger mot Stavsnäs och håll utkik efter den lilla viken och båtbryggan på vänster sida ca. 500 meter efter avfarten.

Dykbeskrivning

På bryggan till höger ( den med båthuset ) finns ett antal T-bommar som markerar båtarnas plats. Sjätte T-bommen utifrån är större än de övriga och har en större flytboj i ytteränden. Denna är bra att ha som riktmärke då fören på vraket ligger på ca 6-7 meters djup sex meter utanför.
Lättaste sätet att hitta vraket är följaktligen att ytsimma ut med sikte på den större bommen och sedan bara sjunka. Ett trevligt och lätt dyk som även passar utmärkt som fridyk då djupet är mellan 6 och 16 meter. Under vraket finns en tunnel som bildas av en sänka i botten ovana dykare bör ta det lugnt med denna då sikten kan bli mycket dålig. På botten är vraket helt sönderbruten och övergår i en hög med plankor. Det som är kvar av vraket är mest brädor och inte så mycket skoj att se förutom en järnspis som är relativt intakt. Källor: SportBase, Gula Sidorna.


Historik
Pråmen fungerade som bostad för kringresande arbetssökare i början på seklet (s.k. svartfötter) men stacks i brand och sjönk. Det sägs att strejkande arbetare satte eld på båten eftersom de som arbetade ombord inte ville delta i strejken.

För mer utförlig beskrivning, se Fornsök!

Att tänka på

Visa hänsyn mot båtägarna, använd inte bryggorna om det kan undvikas. Båttrafik kan förekomma så se till att använda dykflagga. Sommartid kan det vara direkt olämpligt att dyka här på grund av båttrafiken, läs gärna detta inlägg. https://www.dykarna.nu/forum/svartfotsvraket-visa-hansyn-404606/

Vid vraket kan det vara dålig sikt.

Uppgifterna upplagda av
Micke Tilja, kompletterad av Urban Mattsson, SMM

Senaste loggarna från platsen *SiktVattentemp
2025-03-27 Djuröbron "Svartfotsvraket" : Mattias Kressmark  2m
2025-03-23 Svartfotsvraket : Emmy Ahlén  
2025-01-26 Svartfotsvraket : Magnus Määttä  3m
2024-12-03 Svartfotsvraket, Djuröbron : Fredrik Christiansson  2m
2024-09-25 Svartfotsvraket : Emmy Ahlén  
2024-04-17 Svartfotsvraket : Jesper Ström  
2023-12-03 Svartfotsvraket : Magnus Määttä  
2023-10-08 Svartfotsvraket : Niklas Lieback  6m
2023-03-12 Svartfotsvraket : Magnus Määttä  
2023-01-22 Svartfotsvraket : Magnus Määttä  
Senaste fotoalbumen från platsen *
 Svartfotsvraket Sept-22 (5) Fredrik Nelin
 Svartfotsvraket april 2020 (19) Magnus Keijser
 Svartfotsvraket mars 2020 (16) Magnus Keijser
 Svartfotsvraket (1) Matyas Molnar
 Svartfotsvraket i vinterkyla - 2016-01-03 (4) Torbjörn Gylleus
 Nyårsdyk på Svartfotsvraket (40) Magnus Keijser
 Svartfotsvraket (3) Jonas Öhman
 Svartfotsvraket (6) Robert Gustavsson
 Svartfotsvraket (13) Ted Nilsson
 Svartfotsvraket 2013-05-20 (4) Jonas Öhman
 Visa fler foton

* Sökningen görs automatiskt och är inte alltid från rätt plats.

Kommentarer om dykplatsen



sida 1 av 1.      Totalt 7 kommentarer.

Klicka för förstoring
Betyg: Betyg: 8
Superfint trävrak och ett ypperligt ställe att börja vrakdyka på. Oftast bra sikt. Kul historia. och massor av marint liv att kolla på i den grunda delen.

2021-02-01
Skrivet av: Emmy Ahlén

Klicka för förstoring
Betyg: Betyg: 5
Brädor överallt. Spis. "Vägg". Dyig botten som snabbt förstör all sikt.

2015-07-16
Skrivet av: David Forsman

Foto saknas
Betyg: Betyg: 6
Var och kollade in Svarten idag...helt ok sikt när vi gick ner som första par...8-10 meter innan alla andra kom och rörde om i grytan. Mycket trevlig dykning även vid sidan om vraket( mot djuröbron) där det bla ligger ett mindre "vrak" i form av en rodd båt. Mycket roliga klipp formationer att lajja runt.

2007-08-26
Skrivet av: Jörgen Ahlström

Foto saknas
Betyg: Betyg: 6
Var tillbaka på svartfotsvraket igår efter 4 år och blev överaskad av sikten. Det var minst 10 meter sikt. Ett perfekt dyk att ta med lite "nyare" dykare på så att de får en trevligt vrakdyk! Vraket var som vanligt otroligt vackert! Den får en sexa med tanke på att det är så lätt att ta sig till dykplatsen med bil från Stockholm. OBS sikten är endast bra under sen höst, vinter och tidig vår.

2007-01-08
Skrivet av: Carl Wern

Foto saknas
Betyg: Betyg: 5
Besökte gamla skutan igen.. Obefintlig sikt första biten om man går ner närmast parkeringen. Men, ute vid vraket var sikten riktigt bra!!! 6-7 meter kanske nånting!?

2006-07-07
Skrivet av: Daniel Sjödin

Foto saknas
Besökte platsen i början av juli 2005.
Sikten var precis obefintlig!!! Vi hittade inte ens vraket...


2005-07-15
Skrivet av: Daniel Sjödin

Klicka för förstoring
Betyg: Betyg: 5
Bra och lätt avrostnings dyk. Anses av de flesta som en stor brädhög inte mycket att se.
Finns en spis åvanpå en massa bråte i den djupare delen av vraket.
Sänk på att inte röra upp botten då denna består av dy.

2004-12-12
Skrivet av: Andreas Behrens





Kommentera dykplats